19.12.2011

Razem, czy osobno?!


To zdjęcie wywołało u mnie w domu dyskusję:
czy dzieci powinny mieć na Święta własny stół, czy siedzieć przy wspólnym stole z dorosłymi.

W naszej rodzinie na Wigilii i na obiedzie w oba święta jest zawsze kilkanaście osób, w tym kilkoro dzieci i rozmieszczenie wszystkich przy stole wymaga pewnej ekwilibrystyki od głównej organizatorki (a ja się do nich zaliczam:)))
Poza tym dzieci (szczególnie te młodsze) po przystawkach zazwyczaj są juz najedzone i odchodzą od stołu, destabilizując wcześniej zaplanowany układ:)) A mały własny stolik stanowi dla maluchów nie lada atrakcję.
Zdania były podzielone, każdy z domowników miał inne, ale postanowiliśmy w końcu , że w Wigilię wszyscy zasiadają razem do stołu, natomiast na Bożonarodzeniowy obiad zrobimy drugi taki śliczny, mały stolik...

A jak jest u Was?
Jakie macie zdanie na temat osobnego świątecznego stołu dla dzieci?fot.  House to Home

14 komentarzy :

 1. Kiedys , gdy dzieci byly w domu zawsze zasiadalismy do wigilijnego stolu razem.Jednak gdy przychodzili goscie rowniez z dziecmi juz w swieta Bozego Narodzenia ,dzieci mialy swoj stol i swoje jedzonka i napoje.I to bylo rozwiazanie idealne a dzieci czuly sie swietnie w swoim gronie.Pozdrawiam milo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Maggie, ja jestem za tym aby dzieci siedziały razem ze swoimi rodzicami bez względu na to jak zaburzą lub nie układ krzeseł czy kompozycje na stole. Przecież tak naprawdę w te święta to nie o absolutny porządek chodzi, prawda?:)
  pozdrowienia,

  OdpowiedzUsuń
 3. Alicjo- dokładnie tak ustaliliśmy- w Wigilię razem, w Boże Narodzenie osobno
  Madziu- moje dzieci- te młodsze szczególnie- zachwycił pomysł siedzenia przy swoim własnym stole:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z jednej strony to przecież rodzinne święta,więc ważna jest wspólnota również przy stole,wiem jednak z własnego doświadczenia,że dzieci kochają takie atrakcje jak swój stół,przy którym mogą czuć się swobodniej,żartować do woli,krusząc i rozlewając bez karcących spojrzeń mam :)
  pozdrawiam Ciebie cieplutko,piękne zdjęcie zamieściłaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie wyobrazam sobie aby dzieci w wigilie miały osobny stolik ale w świeta jak najbardziej , bo wiem z własnego doswiadczenia ,że bardzo im to odpowiada:-) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Wigilia razem, bo to taki wyjątkowy wieczór,jakoś tak dziwnie bym się czuła, gdyby dzieciaki siedziały osobno.
  Ale święta czy w ogóle inne rodzinne uroczystości czemu nie. Dla dzieciaków to też frajda, zwłaszcza jeśli taki stół jest atrakcyjnie zastawiony :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Maggie, ja napisze krótko. Tylko i wyłącznie RAZEM :)) Nie wyobrażam sobie inaczej.

  Dotarły filiżanki i cukierniczka. Maggie, dziękuję bardzo. Są śliczne!!! Jak tylko miną święta, na pewno pokażę je u siebie na blogu :))

  Buziaki. Jeszcze raz dziękuję :))

  Ada

  OdpowiedzUsuń
 8. Wigilia bez dwóch zdań wspólnie. To wyjątkowy dzień. Obiady świąteczne, ja serwowałam też na dwóch stołach, ale zestawionych ze sobą.Dzieci blisko siebie przy jednym, a my przy drugim. Moc życzeń przesyłam i świątecznych uścisków. Ania:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziewczyny kochane- dziekuje za miłe komentarze!
  Ja w tym roku po raz pierwszy uległam i robię w pierwsze Święto osobny stół dla dzieci, bo bardzo tego chcą i ustaliliśmy, ze maja prawo do niego wszystkie dzieci do 11 roku życia:) W Wigilię oczywiście siedzimy razem, poza tym ja (zgodnie z przesądem przekazywanym w rodzinie od pokoleń) nie pozwalam nikomu wstać od wigilijnego stołu do czasu zakończenia kolacji- wolno tylko pani domu... Znacie tą "tradycję"?
  A Twój pomysł Aniu z dwoma zestawionymi stołami bardzo, bardzo mi sie podoba
  M.

  OdpowiedzUsuń
 10. P.S. Ada- mam nadzieję, ze dotarły w całości:))

  OdpowiedzUsuń
 11. Pewnie, że w całości.
  Były tak solidnie zapakowane, że innej opcji nie było :))

  Tradycję taką znam, że nikt od stołu nie wstaje, tylko pani domu. Ale u nas tak nie ma. Wszyscy pomagają, gdy trzeba coś donieść, itp :)

  Pozdrawiam

  Ada

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja latam jak szalona między kuchnią i jadalnią i wstawać nie pozwalam:)))

  OdpowiedzUsuń
 13. U mnie jest to samo- ale na razie tylko moja mama wstaje od stołu:))Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 14. mnie się wydaje, że wcae nie chodzi o stół, bo rodzina posila się szybko... po posiłku czas wspólny jest ważny i to właśnie ten czas, te chwile słodkości i miłości dają rodzinie więź, moc...siłę....

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kalinka