29.08.2011

Zwiebelmuster

Wzór cebulowy- obok indisch blau i china blau należy do typowych biało- niebieskich zdobień starej śląskiej i bawarskiej porcelany, do której mam szczególną słabość ( i do porcelany w ogóle, ale o mojej "porcelanowej miłości" i kolekcjach kiedy indziej). Dzisiaj słów kilka o samym "wzorze cebulowym"- zwiebelmuster.  W końcu takie zestawienie kolorystyczne- biały i kobaltowy niebieski- idealnie komponuje  się z wnętrzem naszego domku.


Wzór cebulowy używany jest do zdobienia porcelany od XVIII wieku- początkowo przez fabrykę w Miśni, ktora poznała chiński sekret zdobienia porcelany barwnikiem kobaltowym- a potem przez inne manufaktury
 niemieckie. Nazwa: wzór cebulowy jest myląca i wynika z pomyłki- we wzorze nie ma motywu cebuli; są za to brzoskwinia i granat (bardzo wystylizowany i przez to łudząco podobny do cebuli), a także chryzantema i peonie.

owoc granatuchryzantema


porcelana miśnieńska...

I moje ulubione sosjerki...Jedna mniej "cebulowa":
Druga bardziej typowa:


1 komentarz :

  1. tez zbieram porcelane z Zwiebelmuster,,bardzo mi sie podoba..jest na stole bardzo elegancka i pieknie do niej pasuja srebrne sztucce...podzielam twoja pasje i pozdrawiam milo.)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kalinka