03.08.2011

Kolor "Falun red"

Nazwa szwedzkiego miasta Falun nie jest w Polsce obca- tutaj na skoczni Lugnet odbywa się jeden z konkursów Turnieju Skandynawskiego, który przecież aż 3 razy wygrywał Adam Małysz. A "Falun red"?
Myślę, że ten kolor też kojarzy się każdemu- wystarczy powiedzieć "czerwone drewniane domy w Skandynawii" - i pojawia się taki obrazek:
Kolor czerwony, którym pomalowanych jest wiele drewnianych domów w Skandynawii nazywa się właśnie FALUN RED lub FALU RED , a po szwedzku Falu rödfärg (wymawia się "FAH-loo") . Nazwa pochodzi oczywiście od miasta Falun, gdzie znajdują się kopalnie miedzi, w których pozyskuje się ten czerwony naturalny pigment i jest zarezerwowana wyłącznie dla farby barwionej tym pigmentem (będącym mieszaniną związków żelaza, krzemu, miedzi i cynku). W Szwecji stosuje się ją do malowania i konserwowania drewna od XVI wieku.


Pigment miesza się z olejem lnianym...
Obecnie dostępne są gotowe farbyZe Szwecji zwyczaj malowania domów na czerwono rozprzestrzenił się w ciągu wieków na całą Skandynawię. W Finlandii, jest znany jako punamulta.
W Danii jest bardzo popularny w kolorystyce domków letniskowych ( obok szaroniebieskiego i szarobeżowego). Zdjęcia poniżej pochodzą z naszych wakacji z DaniiDomek na Jutlandii w którym mieszkaliśmy
 
Farby używa się nie tylko na całe elewacje domów, ale także na elementy drewniane takie, jak np. drzwi, bramy, płoty

3 komentarze :

 1. Swietnie potrafisz opowiadac i w bardzo interesujacy sposob! czekam niecierpliwie na kolejne posty.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny ten kolor. Nie pogardziłabym też takim domkiem na wsi ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. fajna opowieść, Skandynawie kocham i uwielbiam miłością wielką od lat , za klimat, za zieleń, za właśnie ten czerwony, którym zamierzamy pomalować sobie płot przed domem ;)), a ja niedawno pisałam o konikach dala :))
  pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kalinka