06.07.2011

Skagen yellow

 
Skagen to piękny letni kurort zajmujący najbardziej wysunięty na północ skrawek w Danii, na samym końcu Jutlandii, zachwycający widokiem morza i białych piasków wydm. Potężne prądy północnego Atlantyku i Morza Bałtyckiego spotykają się tu w Grenen.  Dzięki kontrastowi różnie nasyconych kolorów wody z łączących się cieśnin Kattegat i Skagerrak w piękny sposób widoczna jest granica pomiędzy obydwoma morzami. Plaże ciągną się tu nieprzerwanym pasem długości 60 km. Niepowtarzalne światło, dwa morza sąsiadujące ze sobą, wspaniałe wydmy i unikalna natura stanowiły wspaniałą artystyczną inspirację, przyciągając tu grupę najsłynniejszych duńskich malarzy końca XIX w. (Skagensmalerne).
Po dzień dzisiejszy Skagen jest swoistą Mekką dla artystów. Woda, piasek, wiatr i światło sprawiają, że jest to miejsce niemal magiczne.
Fot. Pinterest

Charakterystyczną cechą miasteczka Skagen są domy pomalowane na kolor żółty. Nie jest to jednak dowolny żółty, ale ciepły odcień nazywany nawet "skagen yellow".  W Skagen 95% budynków jest w tym właśnie kolorze. Gdy południowe słońca rozświetla żółte ściany, czerwone dachy domów i intensywnie błękitne niebo... widok jest obłędny!

Poniżej są moje zdjęcia ze Skagen zrobione póżną wiosną.

Fot. meTaki kolor w wakacyjnych wnętrzach prezentuje się także świetnie- zarówno w dodatkach....
Poduszka i obraz:IKEA

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Kalinka